Guarana – účinky, o kterých jste možná nevěděli

Odhalte méně známé účinky guarany, amazonského energizéru z Brazílie! Za pověstnými vitalizujícími účinky se skrývají další vlastnosti, o kterých možná nemáte ani tušení. Ponořme se společně do hlubin výzkumů a překvapivých faktů o této exotické rostlině.

Léčivé účinky využívaly již domorodé kmeny

Guarana pochází z Amazonského pralesa, není proto divu, že se o tuto bylinu zajímaly již domorodé kmeny. Léčivé účinky této rostliny jsou v mnoha ohledech fascinující. Disponuje totiž močopudnými vlastnostmi a dokáže významně pomoci při bolestech hlavy.

S bolestí hlavy se pak může pojit horečka, na kterou guarana taktéž zabírá. V případě, že se necítíte dobře, guarana může být vhodná přírodní pomoc. Rovněž nesmíme zapomínat na fakt, že Paullinia cupana zmírňuje bolesti svalů. Těchto účinků lze využít při chřipce nebo po náročné fyzické námaze.

Guarana podporuje hubnutí

Vedle podpory imunity dokáže guarana pomoci při hubnutí. Dokáže totiž účinně regulovat tělesný tuk. Zapomínat ale nesmíme na to, že vás plody guarany nespasí. Při hubnutí je důležité dbát na zdravou stravu a dostatečný pohyb. Guarana však může při procesu hubnutí pomoci. Proto v přípravcích na celulitidu často narazíme právě na guaranu.

Jedním z dalších účinků amazonské rostliny je zvýšení bazálního metabolismu buněk. Guarana tak nemusí sloužit pouze jako vynikající zdroj energie, ale také může být výrazně nápomocná při snahách o regulaci tělesné hmotnosti.

Podpora správného trávení a imunity

S vitalitou člověka souvisí také správné trávení. Guarana se proto často využívá pro přírodní léčbu žaludku nebo při zažívacích potížích. K léčbě pak přispívají její protizánětlivé účinky. Je známo, že guarana dokáže vyvolat buněčnou smrt bakterie E. Coli.

Vedle toho je součástí guarany také celá řada zdraví prospěšných minerálů a vitamínů. Jedná se například o vitamíny B a C. Zároveň se jedná o silní stimulant, a to nejen díky vysokému obsahu kofeinu. Nedokáže ale nahradit zdravý spánek. V případě, že máte se spánkem potíže, doplňte vitamín D, který ke správnému spánku napomůže.  

Publikováno: 05. 11. 2023

Kategorie: vitamíny

Autor: Michaela Novotná