Úpal a úžeh: Jak se chránit před letním přehřátím?

Úpal Úžeh

Úpal a úžeh: Rozdíl

Úpal a úžeh jsou stavy způsobené nadměrným vystavením se slunci a teplu, ale liší se závažností a příznaky. Úžeh je mírnější forma přehřátí, ke které dochází při dlouhodobém pobytu na slunci bez dostatečné ochrany. Projevuje se zarudnutím kůže, pálením, svěděním a mírným otokem. Postižený se může cítit unavený, slabý a mít bolest hlavy. Úpal je závažnější stav, který postihuje celý organismus. Dochází k němu při selhání termoregulace těla, kdy teplota těla může přesáhnout 40 °C. Příznaky úpalu jsou horečka, zmatenost, dezorientace, závratě, nevolnost, zvracení, zrychlený tep a dýchání. V extrémních případech může úpal vést k bezvědomí, křečím a dokonce i smrti. Pokud se u někoho objeví příznaky úpalu, je nezbytné okamžitě zavolat lékařskou pomoc. Do té doby je důležité postiženého přenést do chladného prostředí, uložit ho do stabilizované polohy, zajistit mu dostatek tekutin a ochlazovat ho vlažnou vodou. Prevence úpalu a úžehu spočívá v dodržování pitného režimu, nošení pokrývky hlavy a volného světlého oblečení, vyhýbání se pobytu na přímém slunci v době mezi 11. a 15. hodinou a používání opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem.

Příznaky úpalu: Nebezpečné přehřátí

Úpal je vážný stav, který nastává při selhání termoregulace organismu v důsledku nadměrného vystavení se vysokým teplotám. Na rozdíl od úžehu, který postihuje především hlavu a krk, úpal postihuje celé tělo. Příznaky úpalu se mohou lišit v závislosti na závažnosti, ale mezi typické projevy patří: vysoká tělesná teplota (často přesahující 40 °C), zmatenost, dezorientace, závratě, bolest hlavy, nevolnost, zvracení, zrychlený puls, svalové křeče a ztráta vědomí. V extrémních případech může úpal vést k trvalému poškození orgánů, kómatu a dokonce i smrti. Je důležité si uvědomit, že úpal je život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Pokud se u vás nebo u někoho ve vašem okolí objeví příznaky úpalu, okamžitě volejte záchrannou službu. Mezitím se snažte postiženého dostat na chladné a stinné místo, uvolněte mu těsné oblečení a ochlazujte ho studenými obklady nebo sprchou.

Vlastnost Úpal Úžeh
Příčina Dlouhodobé vystavení slunci, přehřátí organismu Intenzivní sluneční záření dopadající na hlavu a krk
Postižená oblast Celý organismus Hlava, krk
Příznaky Bolest hlavy, závratě, nevolnost, zvracení, vysoká teplota (až nad 40 °C), zrychlený puls, dezorientace, křeče, bezvědomí Bolest hlavy, závratě, nevolnost, zvracení, zarudnutí obličeje a krku, pocit horka na hlavě
Doba nástupu příznaků Několik hodin až dní Několik minut až hodin
Závažnost Může být život ohrožující Méně závažný než úpal, ale může vést k úpalu

Příznaky úžehu: Slunce jako nepřítel

Slunce, ačkoliv je zdrojem životadárného světla a tepla, se může snadno stát naším nepřítelem. Dlouhodobé vystavení se jeho paprskům bez dostatečné ochrany může vést k úžehu, závažnému zdravotnímu stavu způsobenému přehřátím organismu. Příznaky úžehu se liší v závislosti na závažnosti, ale mezi ty nejčastější patří bolest hlavy, závratě, nevolnost a zvracení. Kůže je obvykle horká a suchá na dotek, pacient se může potit nadměrně nebo naopak vůbec. Může se objevit i zrychlený tep, zmatenost, dezorientace a v extrémních případech i bezvědomí. Úžeh je závažný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Pokud máte podezření na úžeh u sebe nebo u někoho ve vašem okolí, okamžitě volejte záchrannou službu.

Úpal a úžeh jsou vážná zdravotní rizika, která se objevují v horkých letních dnech. Nepodceňujte prevenci a chraňte sebe i své blízké před přehřátím organismu.

Radomír Dvořák

První pomoc při úpalu: Okamžitá pomoc

Úpal je vážný zdravotní stav, který vyžaduje okamžitou pomoc. Pokud se u někoho objeví příznaky úpalu, jako je vysoká tělesná teplota (nad 40 °C), zmatenost, nevolnost, zvracení, bolest hlavy nebo ztráta vědomí, je nezbytné ihned jednat.

Nejdříve postiženého přemístěte na chladné a stinné místo a uvolněte mu těsné oblečení. Snažte se co nejrychleji snížit jeho tělesnou teplotu. Můžete mu dát studený obklad na hlavu, krk a podpaží, nebo ho sprchovat vlažnou vodou. Důležité je, aby voda nebyla ledová, mohlo by to způsobit šok.

Postiženému dávejte pít chladné nealkoholické nápoje, ideálně vodu s trochou soli. Pokud je při vědomí a je schopen polykat, můžete mu podat iontový nápoj. V případě ztráty vědomí nebo zhoršení stavu volejte ihned záchrannou službu.

Pamatujte, že úpal je život ohrožující stav. Včasná a správná první pomoc může zachránit život.

První pomoc při úžehu: Chlad a hydratace

Úpal, někdy mylně zaměňovaný s úžehem, je vážný zdravotní stav způsobený přehřátím organismu. Vzniká při dlouhodobém pobytu na slunci a projevuje se bolestí hlavy, nevolností, zvracením, závratěmi a zrychleným pulsem. V extrémních případech může vést až k bezvědomí a ohrožení života. Pokud máte podezření na úpal, je nezbytné okamžitě poskytnout první pomoc.

Postiženého je nutné co nejrychleji dostat z dosahu slunce, nejlépe do stínu nebo klimatizované místnosti. Uvolněte mu těsné oblečení a snažte se ho ochladit. Můžete použít studené obklady na hlavu, krk, třísla a podpaží, případně ho sprchovat vlažnou vodou. Důležité je podávat chladné tekutiny, ideálně vodu nebo iontový nápoj, který doplní ztracené minerály. V případě, že se stav postiženého nezlepší do 30 minut, nebo se objeví příznaky jako zmatenost, křeče nebo ztráta vědomí, volejte okamžitě záchrannou službu.

Prevence: Jak se chránit před horkem

V horkých letních dnech je důležité dbát na prevenci přehřátí organismu a chránit se před úpalem a úžehem. Dodržování pitného režimu je zásadní. Pijte dostatek vody, ovocných šťáv nebo neslazených čajů. Vyhýbejte se alkoholu a kofeinovým nápojům, které tělo dehydratují. Oblečení volte lehké a vzdušné, ideálně ze světlé bavlny, která odráží sluneční paprsky. Nezapomínejte na pokrývku hlavy, která chrání před úžehem. V exponovaných hodinách mezi 11. a 15. hodinou se vyhýbejte přímému slunci a fyzické námaze. Pokud musíte být venku, vyhledávejte stín a dopřejte si pravidelné přestávky. Důležitá je také ochrana očí slunečními brýlemi s UV filtrem. Při pobytu u vody buďte opatrní a nepodceňujte sílu slunce. Pravidelně se mažte opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem. Všímejte si varovných signálů přehřátí organismu, jako jsou bolesti hlavy, závratě, nevolnost nebo zrychlený tep. V případě potíží vyhledejte stinné místo, doplňte tekutiny a v případě přetrvávajících obtíží kontaktujte lékaře.

Děti a senioři: Zvláště ohrožené skupiny

Děti a senioři patří mezi skupiny obyvatelstva, které jsou k úpalu a úžehu náchylnější. Dětský organismus se nedokáže tak efektivně vyrovnávat s vysokými teplotami jako organismus dospělého člověka. Děti se navíc často nechají strhnout hrou a zapomínají na pitný režim. Senioři zase mohou mít sníženou schopnost vnímat žízeň nebo trpět chronickými onemocněními, která zhoršují termoregulaci.

Příznaky přehřátí organismu u dětí a seniorů se neliší od příznaků u dospělých. Patří mezi ně bolest hlavy, závratě, nevolnost, zvracení, svalové křeče, únava a zmatenost. V závažných případech může dojít k bezvědomí a ohrožení života.

Je proto důležité chránit děti i seniory před přehřátím. Zajistěte jim dostatek tekutin, nejlépe čisté vody. Omezte jejich pobyt na slunci, zvláště v poledních hodinách. Vybavte je pokrývkou hlavy a lehkým, vzdušným oblečením. Pokud se u nich objeví příznaky přehřátí, okamžitě je přemístěte do stínu, doplňte jim tekutiny a v případě potřeby vyhledejte lékařskou pomoc.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc: Nepodceňujte rizika

Úpal a úžeh jsou vážné stavy, které vznikají v důsledku přehřátí organismu a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Pokud se u vás nebo u někoho ve vašem okolí objeví příznaky jako je vysoká tělesná teplota (nad 40 °C), zmatenost, nevolnost, zvracení, silné bolesti hlavy, závratě, křeče nebo ztráta vědomí, okamžitě volejte záchrannou službu. Tyto příznaky mohou naznačovat úpal, život ohrožující stav. Nepodceňujte ani příznaky úžehu, jako jsou zarudnutí kůže, pálení, puchýře a bolest. I když se úžeh zdá být mírnější, může vést k dehydrataci a dalším komplikacím. Pamatujte, že včasná lékařská pomoc může být v případě přehřátí organismu zásadní a může zachránit život. Neotálejte s vyhledáním odborné pomoci, pokud máte podezření na úpal nebo úžeh, zvláště u dětí, seniorů a lidí s chronickými onemocněními, kteří jsou k přehřátí náchylnější.

Publikováno: 12. 07. 2024

Kategorie: zdraví