Trápí vás hemoroidy? Fotky a vše, co potřebujete vědět

Hemeroidy Fotky

Co jsou hemeroidy?

Hemeroidy, někdy také nazývané krvácivé šišinky, jsou vlastně zvětšené a oteklé žíly v konečníku a dolní části tlustého střeva. Možná vás překvapí, že hemeroidy jsou běžnou součástí lidského těla a má je skoro každý. Problém nastává, když se zvětší a začnou působit potíže. Fotky hemeroidů můžou vypadat různě, záleží na typu a závažnosti. Někdy je na fotkách hemeroidů vidět jen mírné zarudnutí, jindy vystouplé bulky. Existují dva typy hemeroidů: vnitřní a vnější. Vnitřní hemeroidy se nacházejí uvnitř konečníku a nejsou viditelné. Vnější hemeroidy se nacházejí pod kůží okolo konečníku a jsou viditelné. Hemeroidy fotky vám můžou pomoct si lépe představit, jak vypadají, ale pro diagnostiku a léčbu je vždy nutná návštěva lékaře.

Typy a stupně hemeroidů

Hemeroidy, lidově nazývané také zlatá žíla, se dělí do několika typů a stupňů. Toto dělení nám pomáhá lépe pochopit závažnost onemocnění a zvolit nejvhodnější léčbu. Rozlišujeme hemeroidy vnitřní a vnější. Vnitřní hemeroidy se nacházejí uvnitř konečníku a nejsou viditelné pouhým okem. Projevují se krvácením při stolici, svěděním a pocitem tlaku v konečníku. Fotky hemeroidů tohoto typu jsou vzácné, jelikož je obtížné je zachytit. Vnější hemeroidy vystupují z konečníku ven a jsou viditelné jako měkké bulky. Mohou být bolestivé, svědivé a krvácet. Fotky hemeroidů vnějšího typu jsou dostupnější a mohou pomoci s diagnózou.

Stupnice hemeroidů se obvykle dělí do čtyř stupňů. První stupeň je nejmírnější a projevuje se pouze krvácením. Druhý stupeň se vyznačuje výhřezem hemeroidů z konečníku, který se ale sám zatáhne zpět. Ve třetím stupni je nutné hemeroidy po výhřezu zatlačit zpět do konečníku ručně. Čtvrtý stupeň je nejzávažnější a hemeroidy již nelze zatlačit zpět. V tomto případě je nutná chirurgická léčba. Pro přesnou diagnózu a léčbu je vždy nutné vyhledat lékaře.

Příznaky a projevy

Hemoroidy, lidově nazývané také zlatá žíla, se projevují celou řadou nepříjemných symptomů. Mezi nejčastější patří svědění a pálení v oblasti konečníku, které se může stupňovat po stolici. Dalším typickým příznakem je krvácení, které se objevuje nejčastěji po stolici na toaletním papíře nebo ve formě jasně červené krve v toaletní míse. V některých případech pacienti pociťují i bolest, tlak nebo pocit neúplného vyprázdnění.

Problémy se často zhoršují po konzumaci kořeněných jídel, alkoholu nebo při dlouhém sezení. V pokročilých stádiích se hemoroidy mohou z konečníku vysouvat ven, což je doprovázeno silnou bolestí a diskomfortem. V takových případech je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Příčiny vzniku

Hemeroidy trápí v průběhu života nejednoho z nás. Co ale vlastně stojí za jejich vznikem? Mezi nejčastější viníky patří chronická zácpa a s ní spojené nadměrné tlačení na stolici. Dlouhé sezení na toaletě, nezdravá strava s nedostatkem vlákniny a nedostatečný pitný režim, to vše přispívá k tvrdé stolici a zhoršuje průchodnost střev. Dalším faktorem je sedavý způsob života. Práce v kanceláři, nedostatek pohybu a sportovních aktivit oslabují svalstvo pánevního dna a zhoršují prokrvení v oblasti konečníku. Těhotenství a porod představují pro žíly v oblasti pánve velkou zátěž, a proto se hemoroidy často objevují právě v tomto období. Hormonální změny, tlak zvětšující se dělohy a samotný porod zvyšují riziko vzniku hemoroidů. Genetika hraje také svou roli. Pokud se hemoroidy vyskytují u vašich rodičů nebo sourozenců, je pravděpodobnější, že se s nimi setkáte i vy. V neposlední řadě se na vzniku hemoroidů může podílet i stárnutí. S přibývajícím věkem tkáně ztrácejí na elasticitě, a to platí i pro žíly v oblasti konečníku.

Diagnostika hemeroidů

Včasná diagnostika hemeroidů je klíčová pro zvolení správné léčby a prevenci komplikací. Pokud máte podezření na hemeroidy, neváhejte vyhledat lékaře. Samodiagnostika na základě fotek hemeroidů z internetu se nedoporučuje, protože příznaky se mohou lišit a je snadné si je splést s jinými onemocněními.

Lékař vás nejprve vyšetří a zeptá se na vaše obtíže. Prohlédne konečník a dolní část tlustého střeva, aby zjistil, zda se u vás hemeroidy vyskytují. Pro přesnější diagnostiku a vyloučení jiných onemocnění může lékař provést i další vyšetření, jako je anoskopie nebo rektoskopie. Tato vyšetření umožňují lékaři detailně prohlédnout sliznici konečníku a části tlustého střeva pomocí speciálního přístroje.

Pamatujte, že vyšetření u lékaře je bezbolestné a zabere jen krátkou chvíli. Včasná diagnostika hemeroidů je důležitá pro zahájení správné léčby a prevenci komplikací.

Léčba a domácí péče

Léčba hemoroidů se liší v závislosti na závažnosti příznaků. Pro mnoho lidí stačí k úlevě od mírných hemoroidů jednoduchá domácí péče. Mezi ně patří:

  • Zvýšení příjmu vlákniny: Konzumace stravy bohaté na vlákninu, jako je ovoce, zelenina a celozrnné výrobky, může změkčit stolici a usnadnit její průchod, čímž se sníží podráždění hemoroidů.
  • Pitný režim: Dostatečný příjem tekutin, zejména vody, pomáhá předcházet zácpě a změkčuje stolici.
  • Teplé koupele: Sedací koupel v teplé vodě po dobu 10-15 minut několikrát denně může zmírnit svědění a podráždění.
  • Lokální krémy a čípky: Volně prodejné krémy a čípky obsahující hydrokortizon nebo lidocain mohou poskytnout dočasnou úlevu od svědění a bolesti.

Pokud domácí péče neposkytuje dostatečnou úlevu nebo jsou vaše hemoroidy závažnější, může být nutná lékařská léčba. Mezi možnosti patří:

  • Gumová ligatura: Lékař umístí kolem základny hemoroidu malý gumový pásek, který přeruší jeho přívod krve a způsobí jeho odpadnutí během několika dní.
  • Skleroterapie: Do hemoroidu se vstříkne roztok, který způsobí jeho zmenšení.
  • Hemoroidektomie: Chirurgické odstranění hemoroidů je obvykle vyhrazeno pro závažné nebo opakující se případy.

Je důležité si uvědomit, že fotky hemoroidů na internetu mohou být zavádějící a neměly by se používat k samodiagnostice. Pokud máte obavy z hemoroidů, je důležité vyhledat lékařskou pomoc, abyste získali přesnou diagnózu a plán léčby.

Prevence a tipy

Hemoroidy, bohužel, trápí mnoho z nás. A přestože se o nich moc nemluví, fotky hemeroidů jasně ukazují, že se nejedná o nic příjemného. Dobrá zpráva je, že existuje spousta způsobů, jak jim předcházet a zmírnit jejich projevy.

Základem je zdravá strava bohatá na vlákninu. Ovoce, zelenina, celozrnné pečivo – to vše by se mělo stát pevnou součástí vašeho jídelníčku. Důležitý je i pitný režim. Dostatek tekutin, ideálně čisté vody, pomáhá změkčit stolici a usnadňuje její průchod.

Pohyb je dalším klíčem k úspěchu. Pravidelné cvičení, ať už je to procházka, běh nebo plavání, podporuje trávení a správné fungování střev. Naopak dlouhé sezení hemeroidům zrovna neprospívá. Pokud máte sedavé zaměstnání, zkuste si dělat pravidelné přestávky a protáhnout se.

Důležitá je i hygiena. Po každé stolici se osprchujte nebo alespoň omyjte konečník vlažnou vodou. Vyhněte se parfemovaným mýdlům a vlhčeným ubrouskům, které by mohly dráždit.

A co když už vás hemoroidy trápí? I v tomto případě existuje řada volně prodejných přípravků, které vám uleví od svědění, pálení a bolesti. Pokud se ale vaše potíže nezlepšují nebo se naopak zhoršují, neváhejte vyhledat lékaře.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud vás trápí hemoroidy a zvažujete vyhledání lékařské pomoci, je důležité vědět, kdy je to nezbytné. Není vždy nutné se znepokojovat, ale existují příznaky, které by vás měly zpozornit.

Všímejte si krve ve stolici, ať už na toaletním papíru nebo přímo ve fekáliích. I když může jít o neškodné krvácení z hemoroidů, je důležité vyloučit závažnější onemocnění. Pokud krvácení přetrvává nebo se zhoršuje, navštivte lékaře.

Silná bolest v oblasti konečníku, svědění a pálení nejsou normální a mohou značit zánět nebo komplikace. Pokud vás tyto potíže omezují v běžných činnostech, vyhledejte lékařskou pomoc.

Nepodceňujte ani výtok hlenu z konečníku, otok a citlivost v oblasti konečníku. Tyto příznaky mohou signalizovat vážnější problém.

Pamatujte, že fotky hemoroidů na internetu vám neposkytnou spolehlivou diagnózu. Každý případ je individuální a pouze lékař dokáže určit příčinu vašich potíží a doporučit vhodnou léčbu.

Publikováno: 28. 07. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Michaela Novotná

Tagy: hemeroidy fotky | fotky hemeroidů