Tajemství modrého pokladu: Lapis lazuli a jeho příběh
Lazurit - kámen s historií
Lapis lazuli, s nádhernou modrou barvou, je fascinující kámen s bohatou historií. Tento neprůhledný minerál, jehož název pochází z perského "lazhward" znamenající "modrý", se těží již tisíce let. Jeho krása a vzácnost z něj učinily vyhledávaný materiál pro šperky a dekorativní předměty již od starověku. Lapis lazuli není samostatný minerál, ale směs různých minerálů, z nichž nejdůležitější je lazurit, který mu dává charakteristickou modrou barvu. Dalšími minerály v této směsi mohou být pyrit, kalcit a sodalit. Přítomnost pyritu se projevuje jako zlatavé třpytky, které dodávají kameni na zajímavosti. Naopak, nadměrné množství kalcitu může zbělat modrou barvu. Nejvíce ceněné jsou kameny s intenzivní, sytou modrou barvou a minimem viditelného pyritu nebo kalcitu. Lapis lazuli se nachází v různých částech světa, ale nejvýznamnější naleziště se nacházejí v Afghánistánu, Chile a Rusku.
Vznik a naleziště lazuritu
Lazurit, ceněný pro svou sytě modrou barvu, není samostatným minerálem, ale horninou. Vzniká metamorfózou, konkrétně kontaktní metamorfózou. Během tohoto procesu dochází k přeměně hornin vlivem vysoké teploty a tlaku, které způsobuje intruzivní magmatické těleso. Lazurit se nejčastěji vyskytuje v krystalických vápencích, které byly v minulosti vystaveny tomuto typu metamorfózy. Pro vznik kvalitního lazuritu je klíčová kombinace chemických prvků, především vápníku, hliníku a křemíku, a také přítomnost síry. Ta je zodpovědná za charakteristickou modrou barvu, která se liší v závislosti na množství a typu sirných iontů v krystalové mřížce. Nejvýznamnější naleziště lazuritu se nacházejí v Afghánistánu, v pohoří Hindúkuš. Tato oblast je známa těžbou lazuritu již po tisíciletí. Další lokality s výskytem lazuritu zahrnují Rusko (Bajkalské jezero), Chile (Andy), Itálii, USA a Myanmar. Kvalita lazuritu z těchto nalezišť se liší a je ovlivněna minerálním složením, velikostí krystalů a přítomností inkluzí, tedy uzavřenin jiných minerálů.
Složení a vlastnosti minerálu
Lapis lazuli není ve skutečnosti minerál, ale hornina, konkrétně směs různých minerálů. Dominantní složkou, která mu dodává charakteristickou modrou barvu, je lazurit. Lazurit je sodno-vápenatý hlinitokřemičitan s komplexním chemickým vzorcem (Na,Ca)8(AlSiO4)6(S,SO4,Cl)1-2. Kromě lazuritu obsahuje lapis lazuli i další minerály, jako je kalcit (bílé žilky), pyrit (zlaté třpytky) a augit (tmavé skvrny). Právě kombinace těchto minerálů dává lapisu lazuli jeho jedinečný vzhled. Tvrdost lapisu lazuli se pohybuje mezi 5 až 5,5 na Mohsově stupnici tvrdosti, což z něj činí relativně měkký kámen. Jeho hustota se pohybuje mezi 2,4 až 2,9 g/cm³. Lapis lazuli je poměrně vzácný a těží se především v Afghanistánu, Chile a Rusku.
Charakteristická modrá barva
Lapis lazuli vděčí za svou charakteristickou barvu přítomnosti minerálu lazuritu. Lazurit je komplexní minerál ze skupiny sodalitových aluminosilikátů s proměnlivým chemickým složením. Jeho modré zbarvení je způsobeno přítomností trojmocné síry (S3−) v krystalové mřížce. Intenzita modré barvy se může lišit v závislosti na koncentraci lazuritu a dalších minerálů v hornině. Nejžádanější je sytě modrá barva, připomínající noční oblohu. Tato barva je způsobena vysokou koncentrací lazuritu a minimálním množstvím pyritu a kalcitu, které se v lapis lazuli často vyskytují jako příměsi. Pyrit se projevuje jako drobné zlatavé jiskření, zatímco kalcit může vytvářet bílé žilky nebo skvrny. Přítomnost těchto minerálů může snižovat celkovou hodnotu lapis lazuli, zejména pokud se vyskytují ve větším množství.
Vlastnost | Popis |
---|---|
Název minerálu | Lazurit (hlavní složka lapis lazuli) |
Chemický vzorec | (Na,Ca)8(AlSiO4)6(S,SO4,Cl)1-2 |
Tvrdost (Mohsova stupnice) | 5 - 5,5 |
Barva | Intenzivní tmavě modrá až modrozelená |
Lazurit ve šperkařství
Lapis lazuli je od pradávna ceněným materiálem pro výrobu šperků. Jeho sytá modrá barva, často protkaná zlatavými žilkami pyritu, evokuje noční oblohu posetou hvězdami. Není divu, že byl lapis lazuli v historii spojován s královskou mocí a božstvem. Ve starověkém Egyptě byl lapis lazuli symbolem nebeské klenby a faraonové ho nosili jako amulet ochrany a moci. Lapis lazuli není minerál v pravém slova smyslu, ale hornina složená z více minerálů. Dominantní složkou je lazurit, který mu dává charakteristickou modrou barvu. Dalšími minerály, které se v lapis lazuli běžně vyskytují, jsou kalcit (bílé žilky), pyrit (zlaté jiskry) a sodalit. Tvrdost lapis lazuli se pohybuje mezi 5-5,5 na Mohsově stupnici tvrdosti, což z něj činí relativně měkký kámen vhodný pro jemné opracování. Díky své relativní měkkosti se lapis lazuli snadno brousí a leští, což umožňuje vytvářet z něj širokou škálu šperků. Oblíbené jsou zejména kabošony, korálky, přívěsky a prsteny. Lapis lazuli se také často používá k tvorbě ozdobných předmětů, sošek a intarzií.
Jiné využití lazuritu
Lapis lazuli se po staletí používá nejen jako drahý kámen, ale i v jiných oblastech. Ve starověkém Egyptě se mletý lazurit používal jako barvivo. Jeho sytě modrá barva byla vysoce ceněna a používala se k dekoraci hrobek, soch a dalších uměleckých děl. Pigment z lazuritu, známý jako ultramarín, byl jedním z nejdražších pigmentů, srovnatelným s cenou zlata. Ultramarín byl oblíbeným pigmentem renesančních malířů, kteří ho používali k zachycení syté modré barvy na svých obrazech. Kromě malířství se lazurit používal i v lékařství. Ve středověku se věřilo, že lazurit má léčivé účinky a používal se k léčbě melancholie, epilepsie a dalších nemocí. Ačkoliv tyto léčebné účinky nebyly nikdy vědecky prokázány, lazurit si i nadále uchovává svou mystickou auru. Dnes se lazurit stále používá k výrobě šperků a dekorativních předmětů. Jeho krása a historický význam z něj činí nadčasový materiál, který je obdivován po celém světě.
Lapis lazuli, kámen s barvou noční oblohy poseté hvězdami, je pro nás oknem do hlubin Země, odkud se zrodil v žáru sopek a pod tlakem hor.
Anežka Nováková
Péče o šperky s lazurit
Lazurit je nádherný, sytě modrý kámen, který se těší oblibě již od starověku. Jeho krása a relativní křehkost však vyžadují specifickou péči. Lazurit je poměrně měkký minerál s tvrdostí 5-5,5 na Mohsově stupnici tvrdosti, což znamená, že se může snadno poškrábat tvrdšími materiály. Vyvarujte se proto kontaktu s jinými šperky a s abrazivními povrchy. Při čištění lazuritu zapomeňte na agresivní chemikálie a ultrazvukové čističe. Nejvhodnější je jemné mytí vlažnou mýdlovou vodou a měkkým hadříkem. Po umytí kámen důkladně osušte. Lazurit je také citlivý na teplo a sluneční záření, které mohou způsobit vyblednutí jeho barvy. Uchovávejte ho proto na tmavém a chladném místě, ideálně v samostatné krabičce nebo sáčku z měkkého materiálu. Dodržováním těchto jednoduchých rad si zajistíte, že krása vašich šperků s lazurit vydrží po dlouhá léta.
Zajímavosti o lazuritu
Lapis lazuli není jen tak ledajaký kámen. Jeho historie sahá tisíce let do minulosti, kdy byl ceněný pro svou sytě modrou barvu. Tuto barvu mu propůjčuje minerál lazurit, který je jeho hlavní složkou. Ale pozor, lapis lazuli není jen lazurit! Obsahuje i další minerály, jako je pyrit, kalcit nebo sodalit. Právě přítomnost těchto minerálů vytváří jeho charakteristickou kresbu – modré pozadí s bílými žilkami kalcitu a zlatavými třpytkami pyritu. Ačkoliv se nejčastěji setkáváme s modrým lapisem lazuli, existují i vzácnější varianty v zelených nebo fialových odstínech. Lapis lazuli se těží především v Afghánistánu, Chile a Rusku. V minulosti byl lapis lazuli tak vzácný a drahý, že se používal jako platidlo a jeho hodnota se rovnala zlatu.
Publikováno: 14. 12. 2024
Kategorie: minerály