• Search
    Lékárna Fit
  • Lost Password? Lékárna Fit

Potravinové doplňky – potřebují je děti

Stačí, když se postavíte k pokladně ve vašem supermarketu. Jeden vedle druhého: vitamín C, multivitamin, možná i s vápníkem.

Narazíte na šumivé tablety, které vám budou slibovat zdravější život s vyváženým příjmem všech potřebných látek. V zimě to bude například vitamín C, na jaře zase různé přípravky s hořčíkem. A ročně za ně zaplatíme miliony.

Jen v roce 2013 utratili lidé téměř sedm milionů eur za různé vitaminové doplňky stravy. Tato částka poslední tři roky stoupá a ještě v roce 2011 jsme za různé vitamíny zaplatili ročně něco přes pět milionů eur.

Představuje to nárůst o více než 1,5 milionu balení látek, které lze mnozí ani nepotřebují – i když ve srovnání s volně prodejnými léky to je stále relativně nízká částka. Zde totiž podle údajů z Národního centra zdravotnických informací mluvíme o téměř 150 milionech eur ročně.

Co je lék a co doplněk:

Přípravek: Je určen k ochraně před nemocemi, na diagnostiku chorob, léčení nemocí nebo ovlivňování fyziologických funkcí.

Výživové doplňky: jsou potraviny (vitamíny, minerály), které se užívají k doplnění potřebných látek, které se jedinci nedostávají ve formě vyvážené stravy.

Vitamíny: jsou látky, které organismus potřebuje nezbytně na svou existenci, ale nedokáže si je sám syntetizovat a musí je získávat v potravě. Z výše uvedeného vyplývá, že základním zdrojem vitamínů je potrava. Jejich hlavní funkcí je dodávat organismu energii a živiny. Představují základní prostředek k udržení základní životní aktivity, růstu, zdraví a reprodukce organismu.

Zdravý organismus je schopen je získávat z potravy přirozenou formou. Pokud přípravek obsahuje vitamín (většinou ve velkých dávkách) a je v něm prokázán farmakologický účinek v léčbě daného onemocnění, může být zaregistrován jako lék.

Jak roste částka, kterou jsou lidé ochotni za vitamíny zaplatit, roste i jejich počet. Dokonce, stále více tradičních farmaceutických firem uvádí na trh výrobky z kategorie výživových doplňků.

Prodávají se totiž dobře. A nejlepší z nich CELASKON, různé druhy vitamínu B a E vitamin, záleží však i na ročním období.

Mnohem důležitější otázkou však je, zda takové doplňky stravy lidem vlastně pomáhají. A jestli to nejsou jen vyhozené peníze, které míjíme pod vlivem sugestivní reklamy.

Prestižní popularizačních-vědecký magazín  ve své velké tématu například hovoří o nových a stále častěji se objevujících výzkumech, které účinnost takových doplňků zpochybňují. A dokonce ani nemusí být vždy bezpečné, nemluvě o tom, že většinu vitamínů a minerálů by našim tělům měla zajistit zdravá, vyvážená strava.

záleží na tom, o jakou látku jde a na co ji člověk užívá. „Vitamin C je na kurděje určitě účinný, ale na rakovinu ne. Na druhé straně dodává, že velké studie zaměřené na dlouhodobé užívání například antioxidačních vitaminů ukázaly, že nemají žádný nebo dokonce spíše mírně negativní efekt na onkologické a kardiovaskulární choroby.

Všichni dobře víme, že zdravá výživa hraje významnou roli v životě člověka, zvláště malých dětí. Dětský organismus se totiž rychle vyvíjí a potřebuje přísun všech důležitých látek. No ve většině případů se dá také říci, že naše děti nemají ideální složení jídelníčku, a tak se mnozí rodiče ptají, zda není vhodné doplňovat případné chybějící minerály a vitamíny i jinou formou – v podobě umělých vitamínových doplňků.

Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší a ve snaze o co nejpevnější zdraví našich ratolestí často sáhneme i po různých vitamínových doplňcích. Někteří rodiče je svým prckem dávají pravidelně každý den, jiní je používají jen při určitých problémech a onemocněních.

U zdravého dítěte raději ne

Podle odborníků je však každodenní podávání vitamínů a různých preparátů na posílení imunitního systému u zdravých dětí nepříliš vhodné. Zdravý dětský organismus je schopen si s většinou běžných infekcí poradit sám a nadměrné množství umělých vitaminových preparátů může být spíše na škodu, protože dělá organismus jakoby pohodlnějším a může snižovat schopnost bránit se infekcím.

Překonáváním běžných dětských onemocnění se totiž buduje a posiluje imunitní systém, takže ne všechny nemoci jsou vysloveně špatné.

Pokud je vaše děťátko vcelku zdravé a netrpí častými onemocněními, má pestrou a vyváženou stravu, je zbytečné „dopovat“ ho syntetickými vitamíny z lékárny.

Jiné je to v nemoci, nebo u dětí, které bývají často nemocné. Pokud vaše dítě onemocní, jeho organismu mohou některé vitaminy nebo výživové doplňky pomoci. Ideální by bylo, kdyby jejich váš mrňous získal z množství ovoce a zeleniny, ale nejednou nemoc provází i nechutenství, takže v takových případech mohou být i syntetické vitamíny nápomocné. O tom, jaké konkrétní produkty si vybrat, je vždy lepší poradit se s lékařem, který vaše dítě zná.

Dítě s poruchou imunity

U dětí, které trpí poruchou imunity, by mělo být samozřejmé postupovat podle doporučení lékaře, respektive imunologa. Ten určí vhodné léky a může poradit i další preparáty na posílení imunitního systému dítěte. Ke každému takovému případu je NUTNO přistupovat individuálně a proto by rodiče měli řídit radami lékaře.

Základem je strava

Volně prodejné multivitaminové přípravky jsou často spíše reklamním tahem a „brnká“ na citlivou strunu rodičů. Reklamy nás přesvědčují o tom, že pokud našim dětem nekoupíme takový nebo onaký vitamínový doplněk, nebude dostatečně zdravé. A rodiče rádi zaplatí za „zdraví“ svých pokladů, tedy dětí.

Je třeba si však uvědomit, že základem pro zdraví dítěte by měla být v první řadě hodnotná a vyvážená strava. Vitamíny a minerály by děti měly získávat především z přírodních surovin, zejména z ovoce a zeleniny. Je pravda, že volně dostupné ovoce a zelenina z obchodů, nemá často dostatečný obsah cenných látek (dlouhé či nesprávné skladování, balení, použité postřiky a podobně), možností je však vlastní úroda nebo kupování těchto produktů v bio kvalitě.

Čerstvé a přírodní vitamíny a minerály se v těle lépe využijí než ty umělé, protože v ovoci a zelenině jsou součástí celku tvořeného dalšími důležitými látkami (enzymy, kyselinami, atd.). Vitaminové doplňky z lékárny nemohou nikdy dostatečně nahradit dokonalé složení a souhru vitamínů a cenných látek z čerstvé stravy.

Pozor na předávkování

U dětí, kterým rodiče podávají vitaminové preparáty příliš často, může dojít k předávkování. Někdy se také může stát, že rodiče považují multivitaminové „bonbony“ za neškodnou, ba dokonce zdravou sladkost a nedrží se zcela doporučeného dávkování. Přemíra vitamínů však může mít vážné následky, proto se zde opravdu nesmí přehánět.

Kromě hrozícího předávkování bychom si měli uvědomit, že umělé vitamíny nejsou jen samotné vitamíny, ale aby celý produkt „držel pohromadě“, jsou zapotřebí další pomocné látky, konzervanty, často cukr či umělá sladidla, barviva a mnoho jiného.

I když se jedná o minimální množství, přece jen si třeba vždy zvážit, zda konkrétní výrobek svému dítěti dáme.

Pokud již chceme doplňovat svému hubeňourovi některé vitamíny, je dobré se poradit s lékařem a při výběru se orientovat spíše na produkty bez obsahu konzervačních látek, umělých barviv a sladidel.

Written by
Redakce
View all articles
Leave a reply

Written by Redakce