Podběl: Bylina, která vám pomůže s kašlem a nachlazením
Podběl - jarní posel slunce
Když už se zdá, že zima ne a ne skončit, objeví se na slunných svazích a při okrajích lesů první žluté hlavičky podbělu. Tahle houževnatá rostlinka z rodiny hvězdnicovitých nám každý rok spolehlivě oznamuje příchod jara. Její latinské jméno Tussilago farfara není vůbec náhodné - tussis totiž znamená kašel, což napovídá, k čemu se podběl odjakživa používal. Rostlina obsahuje cenné slizové látky, které účinně pomáhají při kašli a usnadňují vykašlávání. V podbělu najdeme také třísloviny, flavonoidy a další užitečné složky. Naši předkové nejvíc využívali květy a listy této byliny. Z květů se vaří léčivý čaj, který přináší úlevu při nachlazení, zánětech průdušek a dýchacích potížích. Listy, které se sbírají až po odkvětu, se tradičně přikládají na problematická místa na kůži, jako jsou nehojící se rány nebo ekzémy. Je ale třeba mít na paměti, že podběl obsahuje i alkaloidy, které by při nadměrném užívání mohly poškodit játra. Proto není dobré užívat ho dlouhodobě a před jeho použitím je lepší poradit se s lékařem.
Tradiční využití podbělu v léčitelství
Podbel je rostlina, kterou naši předkové používali k léčení už před stovkami let. Jeho vědecké označení Tussilago farfara vlastně říká, že umí zahnat kašel - a přesně tak ho lidé odjakživa využívali. V květech podbělu najdeme spoustu slizu, který působí jako přírodní balzám na podrážděné průdušky a krk. Proto ho dodnes používáme, když nás trápí kašel nebo zánět průdušek. Tahle nenápadná bylinka obsahuje taky flavonoidy a třísloviny, které pomáhají tělu bojovat se záněty a bakteriemi. Naše babičky věděly, že podbel dokáže pomoct i zvenčí - přikládaly ho na odřeniny, spáleniny nebo boláky. Jen je potřeba vědět, kdy ho sbírat - na jaře se zaměřte pouze na žluté květy, které vyraší ještě před listy. S listy opatrně, obsahují látky, které by při dlouhém užívání mohly zatěžovat játra.
Podběl je jako první jarní úsměv, který nám příroda posílá po dlouhé zimě. Jeho žluté květy nám připomínají, že slunce má stále svou sílu a brzy probudí vše k životu.
Božena Němcová
Účinné látky v podbělu a jejich účinky
Podběl je odedávna známý jako skvělý pomocník pro naše zdraví. Jeho síla spočívá v široké paletě přírodních látek, které v sobě ukrývá. Když vás trápí kašel nebo máte podrážděné průdušky, oceníte zejména jeho slizové látky, které jako jemný balzám obalí a zklidní podrážděné sliznice. V podbělu najdeme i flavonoidy, takové přírodní ochránce našich buněk, které brání jejich poškození. Nesmíme zapomenout ani na třísloviny, které pomáhají při zánětech, hořké látky pro lepší trávení a inulin, který je pastvou pro užitečné střevní bakterie. Není divu, že se podběl stal oblíbeným společníkem při léčbě kašle, průduškových potíží či astmatu, a dokonce pomáhá i s trávením.
Sběr a zpracování podbělu
Podběl je úžasná jarní bylinka, kterou poznáte podle krásných žlutých květů. Ty se objevují jako jedny z prvních poslů jara, často ještě když taje sníh. Na sběr květů je nejlepší vyrazit za slunečného dopoledne v březnu nebo dubnu, to mají v sobě nejvíc léčivých látek. Při sbírání buďte opatrní a jemní, ať rostlinku nepoškodíte. Nasbírané květy pak rychle usušte - ideálně venku na sluníčku nebo v sušičce, kde teplota nepřesáhne 40 stupňů. Když je sušení povedené, květy zůstanou krásně žluté a nezhnědnou. Tahle tradiční léčivka má v lidovém léčitelství své pevné místo už po staletí, ale musíte vědět, jak s ní správně zacházet, aby vám dobře posloužila.
Vlastnost | Podběl |
---|---|
Použití v lidovém léčitelství | Ano (kašel, záněty dýchacích cest) |
Recepty na čaj a sirup z podbělu
Podběl je opravdový jarní poklad pro naše zdraví. Když se na jaře objeví jeho zářivě žluté květy, je nejvyšší čas vyrazit na sběr. Z nasbíraných květů si můžeme připravit léčivý čaj nebo domácí sirup, které nám pomohou s dýchacími potížemi. Na přípravu čaje stačí zalít hrst sušených květů vroucí vodou a nechat chvilku louhovat. Aby nebyl moc hořký, osladíme ho trochou medu. Pro děti je skvělou volbou sirup - stačí vrstvit čerstvé květy s cukrem, nechat odpočinout a pak slít hotový sirup do lahvičky. Při nachlazení nebo kašli pak stačí užívat po lžičkách. Je ale důležité nepřehánět to s množstvím a délkou užívání. Pokud berete nějaké léky nebo máte zdravotní problémy, určitě se nejdřív poraďte s doktorem, jestli je pro vás podběl vhodný.
Kontraindikace a možná rizika užívání
Podběl, tahle známá léčivka z našich luk a strání, sice pomáhá při kašli a problémech s dýcháním, ale není to tak jednoduchá bylinka, jak by se mohlo zdát. I když jde o přírodní lék našich babiček, musíme být při jeho užívání opatrní. V rostlině se totiž skrývají pyrolizidinové alkaloidy, které můžou pěkně potrápit naše játra, takže není dobrý nápad cpát se jím každý den nebo ho užívat ve velkém množství. Těhotné maminky, kojící ženy a mrňousové do dvou let by se mu měli vyhnout obloukem, stejně jako lidé, kteří mají potíže s játry. Občas se může stát, že se tělo ozve - někdo může dostat alergii, udělá se mu špatně od žaludku, nebo ho rozbolí hlava. Kdyby se vám něco takového stalo, radši s podbělem hned přestaňte a zajděte si k doktorovi. Je fajn si uvědomit, že i když jsou bylinky přírodní, neznamená to, že jsou automaticky bezpečné. Proto je lepší nejdřív probrat jejich užívání s někým, kdo tomu rozumí.
Podběl v kosmetice a péči o pleť
Podběl je taková nenápadná rostlinka, kterou na jaře nepřehlédnete díky jejím zářivě žlutým květům. Je to vlastně jeden z prvních poslů jara. Co ale možná nevíte je, že tenhle skromný kvítek má úžasné účinky na naši pleť. V lidovém léčitelství se odjakživa vědělo, že květy podbělu dokážou zázraky - uklidňují a podporují hojení. Když se podíváme blíž, najdeme v nich speciální slizové látky, které na kůži vytvoří takový jemný ochranný film a pomáhají jí udržet vláhu. Proto je podběl jako dělaný pro každého, kdo má suchou, citlivou nebo podrážděnou pokožku. Dneska ho najdete v různých kosmetických výrobcích - od krémů přes pleťovky až po masky. Spousta lidí si ale radši dělá vlastní přípravky doma, třeba nálev z květů na čištění pleti. Jen nezapomeňte - než začnete podběl používat, udělejte si malý test na zápěstí, ať víte, že vám sedne.
Zajímavosti o podbělu z historie a kultury
Podběl, tahle skromná jarní kytka se zářivě žlutými kvítky, má vážně zajímavý příběh. Její latinský název Tussilago farfara vlastně prozrazuje, k čemu se odjakživa používala - tussis je totiž kašel a farfara poukazuje na ty bělavé spodky listů. Už ve starověkém Řecku a Římě si všimli, jak báječně pomáhá s dýcháním, a nasazovali ji na kašel, astma a zánět průdušek. Když přišel středověk, podběl se stal mezi léčiteli hotovým hitem a jeho pověst se rozletěla napříč Evropou. Naši předkové využívali úplně všechno - od listů přes květy až po kořeny. Z květů vařili čaj, sušené listy si pro úlevu dokonce kouřili. Podběl nechyběl ani v léčivých směsích proti rýmě a chřipce. A představte si, že dřív ty jeho listy dokonce sloužily jako náhražka tabáku.
Publikováno: 11. 05. 2025
Kategorie: zdraví