Plíseň nehtů - jak se jí zbavit a získat zdravé nehty

Plíseň Nehtů

Co je plíseň nehtů

Plíseň nehtů, také známá jako onychomykóza, je infekční onemocnění, které postihuje nehty. Toto onemocnění způsobuje mikroskopické houby a vyskytuje se častěji u nohou než u rukou. Nezajistí-li se správná léčba, může plíseň nehtů vést k reklasifikaci a zhoršení celkového zdravotního stavu. Při podezření na plíseň nehtů je vhodné vyhledat odbornou pomoc lékařských specialistů a zahájit co nejdříve vhodnou terapii.

Příznaky plísně nehtů

Příznaky plísně nehtů jsou často spojené s otokem, zánětem a změnou barvy nehtů. Infikované nehty mohou být také křehké, lámavé a náchylné k odlupování. Některé příznaky se mohou postupně zhoršovat, pokud není infekce řádně ošetřena. Proto je důležité vyhledat lékařskou pomoc včas, aby byla diagnóza stanovena co nejdříve a s plísňovou infekcí bylo možné účinně bojovat.

Příčiny plísně nehtů

Plíseň nehtů, také známá jako onychomykóza, se často vyskytuje u lidí různého věku, ať už jsou muži či ženy. Tato nemoc je způsobena infekcí nehtových desek plísněmi a může být velmi obtížně léčitelná. Příčinami plísně nehtů mohou být například: nedostatečná hygiena nohou, nošení těsných bot, používání nehygienických pomůcek na pedikúru nebo sportovní podlahy v posilovnách. Důležité je na tuto nemoc reagovat co nejdříve a vyhledat odbornou pomoc.

Rizikové faktory plísně nehtů

Plíseň nehtů, také známá jako onychomykóza, je poměrně častým onemocněním, které postihuje přibližně 10% populace. Rizikové faktory pro vznik této nemoci jsou mnohé. Mezi nejčastěji zmiňované patří například narušení ochranných bariér kůže a nehtů, kontakt s kontaminovaným materiálem nebo vlhkým prostředím a používání společného vybavení (např. sprch). Dále se mezi rizikové faktory řadí oslabená imunita, cukrovka či užívání antibiotik. Je tedy důležité dbát na prevenci a hygienu, abychom minimalizovali šanci na vznik plísně nehtů.

Diagnóza plísně nehtů

Diagnóza plísně nehtů – Jak rozpoznat a léčit tuto častou a nepříjemnou nemoc?

Léčba plísně nehtů

Léčba plísně nehtů je důležitým krokem v boji proti této nepříjemné nemoci. Pokud se vám plíseň dostane pod nehty, může to vést k deformaci nehtů, silnému svědění a dokonce i bolesti. Nicméně, existuje celá řada léčebných postupů a prostředků, které vám pomohou zbavit se této nemoci pro jednou provždy. Od lokálních krémů a gelů přes perorální medikace a speciální lak na nehty až po chirurgický zákrok – možnosti jsou různorodé. V každém případě je důležité jednat rychle a s cílem co nejdříve odstranit plísňovou infekci ze svých nehtů.

Prevence plísně nehtů

Prevence plísně nehtů je klíčová pro zdravé a krásné nehty. Plíseň nehtů je nepříjemným onemocněním, které může být velmi obtížné vyléčit. Proto je důležité dbát na preventivní opatření, jako je udržování čistoty a suchosti nohou, vyhýbání se vlhkým prostředím a nošení pohodlné obuvi. Pravidelná péče o nehty a hygienické návyky také pomohou snížit riziko infekce plísněmi. Nenechte své nehty trpět a přijměte vhodné opatření k prevenci plísně nehtů již dnes.

Domácí péče o nehty při plísni

Úvodem k tématu plísně nehtů je důležité zmínit, že se jedná o nemoc, která může být velmi obtížně léčitelná. Proto je důležité věnovat domácí péči o nehty dostatečnou pozornost, aby se zabránilo dalšímu šíření plísně a zlepšilo se celkové zdraví nehtového lůžka.

Pokud trpíte plísní nehtů, měli byste pravidelně dezinfikovat své nástroje na manikúru a pedikúru. Nicméně to nestačí - je nutné nejen udržovat čistotu nástrojů, ale také si pečlivě umývat ruce a nohy po každém kontaktu s postiženými místy.

Dalším krokem, který může pomoci při boji proti plísni, je správná hygiena nehtů. Nenechávejte své nehty pokryté lakem po dobu delší než týden a pravidelně si vybavujte ztvrdlou pokožku podél okrajů nehtů. Tu pak můžete lehce vykartáčovat pomocí speciálního kartáče určeného k tomuto účelu.

V neposlední řadě je důležité dodržovat vhodnou stravu a správný pitný režim. Konzumujte dostatek ovoce a zeleniny, které obsahují vitamíny a minerály důležité pro vaše nehty. Z toho důvodu by měl být také součástí vaší stravy dostatek vody - nejméně osm sklenic denně.

V krizových situacích se poraďte s lékařem nebo dermatologem, kteří vám mohou poskytnout vhodnou terapii na míru. Pamatujte si, že péče o vaše nehty vám může pomoci vyhnout se dalším problémům a zajistit jejich zdravý růst a vzhled.

Kdy navštívit lékaře

Kdy navštívit lékaře kvůli plísni nehtů?

Plíseň nehtů může být velmi nepříjemnou a závažnou nemocí, která pokud není včas diagnostikována a léčena, může způsobit vážné zdravotní komplikace. Pokud trpíte příznaky jako jsou žloutnutí, zahuštění, rozpadání a odlupování nehtů, svědění či bolestivost v okolí nehtu, je důležité co nejdříve vyhledat odbornou pomoc.

I když existují volně prodejné přípravky na léčbu plísně nehtů, tyto produkty často nedokážou odstranit infekci úplně. Proto je vhodné se obrátit na dermatologa či jiného specializovaného lékaře, kteří Vám mohou doporučit účinné léky na předpis a předejít možnosti vzniku dalších zdravotních problémů.

V následujících situacích byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc:

- Pokud máte diabetické onemocnění

- Pokud máte sníženou imunitu

- Pokud si netroufáte sami aplikovat krém/lék na infikovaný nehet

- Pokud se plíseň rozšířila na více nehtů

- Pokud se objevily hnisavé puchýře či vyrážky v okolí nehtu

Neberte plíseň nehtů na lehkou váhu a dejte na své zdraví. Navštivte lékaře včas a zastavte šíření infekce.

Závěr a důležité informace o plísni nehtů

Závěr a důležité informace o plísni nehtů:

Plíseň nehtů je běžnou infekcí, kterou mohou napadnout jak ruce, tak nohy. Pokud však není léčena včas a pečlivě, může vést k vážným komplikacím. Proto je důležité při prvních příznacích kontaktovat lékaře.

Mezi hlavní příznaky patří změna barvy nehtu (bělavé skvrny, žluté zbarvení), zahuštění nebo dokonce rozpadání. Také se mohou objevit bolesti a nepřirozený zápach.

Léčba spočívá ve správném diagnostikování druhu plísně a následné aplikaci vhodných léků. Je důležité dodržovat lékařské doporučení a pravidelně kontrolovat stav nehtů.

Prevence spočívá zejména v dodržování hygienických opatření - čistých a suchých nohou, dezinfekci obuvi, vyhýbání se sdílením nástrojů na manikúru/pedikúru atd.

Nepodceňujte plísňovou infekci nehtů! Sledujte své nehty pravidelně a v případě podezření se poraďte s lékařem.

Publikováno: 05. 04. 2023

Kategorie: léky

Autor: Michaela Novotná

Tagy: plíseň nehtů | nemoc