• Search
    Lékárna Fit
  • Lost Password? Lékárna Fit

Metabolický syndrom

Pod tímto pojmem se skrývá odborný lékařský termín, za kterým je schována celá řada různých rizik. A to jak nemocí, tak například i faktorů, které je mohou způsobovat. Pojem metabolický syndrom se používá pro označení osoby, která může trpět zdravotními problémy.

Jasně daná definice

Aby mohlo být přesně stanoveno a definováno, co metabolický syndrom je a co není, používají se diagnostické standardy, a to podle definice NCEP ATP III, nebo podle definice IDF. Podle obou se následně hodnotí jednotlivé výsledky testů a dané hodnoty jsou porovnávány s tabulkou. Pokud dojde k překročení tabulkových hodnot, logicky to ukazuje právě na metabolický syndrom.

Jaké jsou jeho složky

S odkazem na dané definice je vhodné podívat se i na to, jaké jsou jednotlivé složky metabolického syndromu. Je jich hned několik. Tou základní je rozhodně obezita. K té se dále přidává také vysoký krevní tlak. Jednou ze složek je také diabetes. Konkrétně potom ten druhého typu. Dále jsou složkou metabolického syndromu i dvě další látky. První je triacylglycerol a druhou látkou je takzvaný HDL cholesterol. Všechny tyto složky jsou následně při diagnostice pozorovány a zjišťovány. Podle výsledků a hodnot je nebo není pacient zařazen mezi ty, kteří metabolický syndrom mají.

Prevence je možná

Jde o jeden ze zdravotních problémů, který lze eliminovat primárně vhodnou prevencí. Nejedná se přitom o nic složitého. Už podle jednotlivých složek lze celkem snadno odvodit, co by mělo být naprostým základem. Je to zdravý životní styl. Ten by měl souviset nejenom se zdravou a vyváženou stravou, ze které budou eliminovány různé pochutiny, nebo tučné a smažené potraviny. Základem je také fyzická aktivita, která podpoří hubnutí. Tím lze výrazně eliminovat rizikové hodnoty a tak eliminovat i vznik možných zdravotních komplikací, se kterými je metabolický syndrom velmi často přímo spojován.

Written by
Redakce
View all articles
Leave a reply

Written by Redakce