Bazaliom: Co byste měli vědět o tomto kožním nádoru?

Bazaliom

Co je bazaliom?

Bazaliom patří k nejrozšířenějším kožním nádorům, se kterými se v dermatologii setkáváme. Vyvíjí se z hluboko uložených bazálních buněk pokožky, přesněji z její spodní vrstvy epidermis. Naštěstí tento typ nádoru roste velice pozvolna a málokdy se rozšíří do dalších orgánů. Je ale potřeba ho včas podchytit, aby nepoškodil okolní tkáně a struktury.

Kdo je nejvíce ohrožen? Především lidé se světlou pletí, kteří se často opalují nebo tráví hodně času na slunci. Riziko zvyšuje také snížená imunita nebo rodinná zátěž. Na kůži se bazaliom typicky projevuje jako lesklá bulka, šupinatá ploška nebo jako ranka, která se dlouhodobě nehojí.

Nejčastěji ho najdeme v oblasti hlavy a krku, zvláště na tvářích a uších, ale může se objevit prakticky kdekoli. Pokud na své kůži zpozorujete něco neobvyklého, neváhejte a navštivte kožního lékaře. U bazaliomu totiž platí - čím dříve se začne léčit, tím lepší jsou výsledky terapie.

Typy bazaliomu

Bazaliomy jsou zvláštní skupina kožních nádorů, které se můžou projevovat různě. Když se podíváme na jejich hlavní typy, uvidíme zajímavé rozdíly. Ten nejběžnější je nodulární bazaliom - představte si lesklou růžovou nebo červenou bouličku s takovým perleťovým lemem, kde často prosvítají drobné žilky. Občas se stane, že trochu krvácí nebo se na něm vytvoří stroupek. Pak máme povrchový bazaliom, který si oblíbil hlavně trup a končetiny. Ten vypadá spíš jako načervenalá šupinatá ploška s lehce vyvýšeným okrajem - spousta lidí si ho plete třeba s ekzémem nebo plísní. No a pak je tu ten zákeřnější sklerotizující bazaliom. Ten je sice vzácnější, ale o to záludnější. Vypadá docela nenápadně jako bělavá nebo nažloutlá tuhá skvrnka, která se pomalu rozlézá do stran. Právě proto, že není moc nápadný, se často objeví až v pokročilejším stádiu. Jak takový bazaliom léčit, to záleží na jeho typu, jak je velký a kde se nachází.

Příčiny vzniku

Bazaliom se řadí k těm nejběžnějším kožním nádorům, který se objevuje, když se buňky v nejspodnější vrstvě pokožky začnou nekontrolovaně množit. Největším nepřítelem naší kůže je v tomto případě nadměrné opalování, ať už na sluníčku nebo v soláriu - právě UV paprsky totiž dokážou pořádně zavařit našim kožním buňkám. Když se DNA v těchto buňkách poškodí, může to odstartovat vznik rakoviny. S přibývajícími léty se riziko bazaliomu zvyšuje, protože naše kůže si všechna ta sluneční poškození pamatuje a sčítá. K tomu všemu, když máte světlou pleť, rakovinu kůže v rodině, oslabenou imunitu nebo jste přišli do styku s nebezpečnými látkami jako je arsen, máte k bazaliomu bohužel blíž. I když tento typ rakoviny není tak zákeřný jako třeba melanom, rozhodně ho nepodceňujte. Nejlepší je pravidelně si kontrolovat kůži a zajít občas na kontrolu k dermatologovi - čím dřív se na něj přijde, tím líp se dá léčit.

Příznaky a projevy

Bazaliom se typicky objevuje tam, kde na kůži nejvíc svítí sluníčko - hlavně v obličeji, na krku nebo uších. Ze začátku ho můžete snadno přehlédnout, protože roste opravdu pomalu a změny jsou zpočátku nenápadné. Většinou ho poznáte jako malý lesklý hrbolek, zarudlé místečko nebo šupinku na kůži. Někdy vypadá jako jizvička nebo se projeví jako ranka, která se pořád nehojí. Zajímavé je, že bazaliom může být i tmavší než okolní kůže. Když si všimnete jakékoliv změny na kůži, která tam zůstává déle než pár týdnů, rozhodně to nepodceňujte. Čím dřív se bazaliom odhalí a začne léčit, tím lépe - nejen že se zabrání jeho dalšímu růstu, ale také se sníží riziko vzniku nepěkných jizev.

Diagnostika bazaliomu

Bazaliom patří k těm nejběžnějším kožním nádorům, se kterými se můžeme setkat. Je fajn, že zrovna tenhle typ rakoviny kůže není nijak zvlášť zákeřný. Když ho odhalíme včas, dá se dobře léčit a nezanechává ošklivé jizvy. Měli byste zbystřit, pokud na své kůži zaznamenáte něco neobvyklého - třeba novou bulku, místo se šupinkami, ránu, která se pořád nehojí, nebo když se vám někde na kůži objeví divná barva nebo struktura. V takovém případě je lepší zajít ke kožnímu. Doktor si podezřelé místo pořádně prohlédne a zjistí, co se tam vlastně děje. Aby měl jistotu a vyloučil jiné kožní problémy, vezme malý vzorek tkáně na rozbor. V laboratoři pak pod mikroskopem určí, jestli jde skutečně o bazaliom a o jakou formu. Těch existuje několik druhů a každý vypadá a chová se trochu jinak. Nejčastěji narazíme na takzvaný nodulární, povrchový nebo sklerotizující bazaliom. Podle toho, o který typ jde, se pak volí nejvhodnější způsob léčby.

Srovnání bazaliomu s jinými kožními nádory
Vlastnost Bazaliom Melanom
Četnost výskytu Nejčastější kožní nádor Méně častý než bazaliom
Metastázování Velmi vzácné Častější než u bazaliomu
Vzhled Různorodý, často lesklý uzlík Asymetrický, nepravidelný tvar, různé barvy

Bazaliom, ačkoliv často opomíjený, si zaslouží naši pozornost. Jeho zdánlivá neškodnost v počátcích může klamat, a včasná diagnostika je klíčová.

Radomír Kovář

Možnosti léčby

Bazaliom patří mezi nejrozšířenější typ rakoviny kůže a stejně jako ostatní kožní nádory potřebuje rychlou diagnózu a správnou léčbu. Léčebné postupy se různí podle konkrétního typu nádoru, jeho velikosti, místa výskytu a celkového zdravotního stavu pacienta. Nejčastěji se bazaliom řeší chirurgickým zákrokem, při kterém se odstraní nádor spolu s okolní tkání. Velmi účinnou metodou je také Mohsova chirurgie, která postupně a velmi přesně odstraňuje jednotlivé vrstvy nádoru a chrání přitom okolní zdravou tkáň. Pokud není operace možná, nabízí se několik alternativ - ozařování, fotodynamická léčba nebo lokální ošetření. Při ozařování se používají rentgenové paprsky k likvidaci rakovinných buněk, fotodynamická léčba zase kombinuje účinky světla a speciálních léčiv. Lokální léčba spočívá v nanášení léčivých krémů či gelů přímo na postižené místo. Nezapomeňte, že včasný záchyt a zahájení léčby významně zlepšují vyhlídky na úplné uzdravení. Proto je zásadní pravidelně kontrolovat svoji kůži a chodit na preventivní prohlídky ke kožnímu lékaři.

Prevence a ochrana kůže

Rakovina kůže se nejčastěji projevuje jako bazaliom. Naštěstí se dá dobře léčit, ale je mnohem lepší mu předcházet. Klíčové je chránit se před škodlivým slunečním zářením, protože právě to je hlavní příčinou vzniku bazaliomu i dalších kožních nádorů. Myslete na to používat kvalitní opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, i když je zataženo. Noste pokrývku hlavy a oblečení s dlouhými rukávy, a raději se vyhněte sluníčku, když nejvíc pálí. Důležité je také pravidelně kontrolovat svoji kůži. Sledujte, jestli se vám neobjevily nové pihy nebo znaménka, nebo jestli se ty stávající nemění. Pozor také na ranky, které se dlouho nehojí. Kdykoliv si všimnete něčeho zvláštního na kůži, zajděte radši k dermatologovi. Čím dřív se bazaliom odhalí a začne léčit, tím větší je šance na úplné uzdravení.

Publikováno: 11. 04. 2025

Kategorie: zdraví