Asfyxie: Tichý nepřítel vašeho zdraví

Asfyxie

Co je asfyxie?

Asfyxie, česky dušení, je život ohrožující stav, který nastává při nedostatečném přívodu kyslíku do organismu. Kyslík je nezbytný pro fungování buněk v našem těle. Pokud buňky nemají dostatek kyslíku, nemohou správně pracovat a odumírají. Mozek je na nedostatek kyslíku obzvlášť citlivý a už po několika minutách bez kyslíku dochází k jeho poškození. Příčin asfyxie může být mnoho. Mezi nejčastější patří ucpání dýchacích cest cizím tělesem, utonutí, škrcení, zardoušení, otrava plynem (např. oxidem uhelnatým) nebo alergická reakce, která způsobí otok dýchacích cest. Příznaky asfyxie se liší v závislosti na závažnosti nedostatku kyslíku. Mezi první příznaky patří úzkost, neklid, zrychlený tep a dech. S postupujícím nedostatkem kyslíku se objevuje zmatenost, poruchy vědomí, namodralé zbarvení kůže a sliznic (tzv. cyanóza) a nakonec bezvědomí a zástava srdce. Asfyxie je závažný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Příčiny nedostatku kyslíku

Nedostatek kyslíku, odborně nazývaný hypoxie, je stav, kdy tkáně těla nedostávají dostatek kyslíku pro normální fungování. Asfyxie je pak extrémní forma hypoxie, která vede k úplnému zastavení dodávky kyslíku do těla. Příčin nedostatku kyslíku může být celá řada a často se jedná o kombinaci více faktorů.

Nejčastější příčiny:

  • Onemocnění dýchacích cest, jako je astma, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) nebo zápal plic.
  • Srdeční choroby, jako je srdeční selhání nebo srdeční infarkt.
  • Otrava oxidem uhelnatým.
  • Dušení, utonutí nebo uškrcení.
  • Vysoká nadmořská výška.
  • Anémie.
  • Některé léky, jako jsou silné léky proti bolesti (opiáty).

Nedostatek kyslíku je vážný stav, který může vést k poškození mozku a dalších orgánů, a v krajním případě i k smrti. Pokud máte podezření na nedostatek kyslíku, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Příznaky asfyxie

Asfyxie, neboli dušení, nastává, když tělo nemá dostatek kyslíku. Nedostatek kyslíku v krvi a tkáních se nazývá hypoxie a může vést k vážným zdravotním problémům, a dokonce i smrti, pokud není léčena včas. Příznaky asfyxie se liší v závislosti na závažnosti nedostatku kyslíku a jak rychle k němu dochází.

Mezi první příznaky mírné asfyxie patří úzkost, neklid, závratě, bolesti hlavy a zrychlený tep. Kůže a rty mohou zmodrat (cyanóza) kvůli nedostatku kyslíku v krvi. S postupující hypoxií se mohou objevit zmatenost, poruchy soustředění, ztráta koordinace a svalová slabost. V závažných případech může dojít k bezvědomí, záchvatům, kómatu a nakonec i smrti.

Je důležité si uvědomit, že asfyxie je život ohrožující stav a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Pokud se u vás nebo u někoho ve vašem okolí objeví příznaky asfyxie, okamžitě volejte záchrannou službu.

První pomoc při dušení

Dušení je život ohrožující stav, ke kterému dochází, když je zablokován dýchací cesty a znemožněn přístup kyslíku do plic a následně do celého těla. Nedostatek kyslíku má rychlý dopad na organismus. Mozek je na nedostatek kyslíku obzvláště citlivý a poškození mozkových buněk může nastat již po několika minutách. Příznaky dušení zahrnují lapání po dechu, neschopnost mluvit nebo křičet, cyanózu (zmodrání rtů a nehtů), a případně bezvědomí.

Při podezření na dušení je nezbytné okamžitě jednat. Základním manévrem první pomoci je Heimlichův manévr. Ten spočívá v prudkém stlačení břicha pod hrudní kostí, čímž se zvýší tlak v hrudní dutině a pomůže se uvolnit překážku v dýchacích cestách. U dětí a těhotných žen se používá modifikovaná verze Heimlichova manévru. Pokud postižený upadne do bezvědomí, je nutné zahájit kardiopulmonální resuscitaci (KPR) a ihned přivolat záchrannou službu.

Prevence dušení zahrnuje důkladné žvýkání potravy, opatrnost při krmení dětí, a zamezení dětem v hraní si s drobnými předměty.

Nedostatek kyslíku, tichý nepřítel, se vkrádá nenápadně, jako stín v temnotě. Jeho objetí je chladné a nemilosrdné, dusí životní sílu a zanechává za sebou jen prázdnotu.

Jindřich Dvořák

Dlouhodobé následky

Dlouhodobé následky asfyxie, tedy stavu nedostatku kyslíku v organismu, se liší v závislosti na délce a závažnosti nedostatku kyslíku. Krátkodobá asfyxie může vést k závratím, zmatenosti, problémům s pamětí a koordinací. Ve vážnějších případech, kdy je mozek delší dobu bez kyslíku, může dojít k trvalému poškození mozku, které se projevuje například ztrátou hybnosti, potížemi s řečí, poruchami chování nebo kognitivními poruchami. V extrémních případech může asfyxie vést až k trvalému vegetativnímu stavu nebo smrti.

Kromě mozku mohou být nedostatkem kyslíku postiženy i další orgány, jako jsou srdce, ledviny nebo játra. To může vést k dalším zdravotním komplikacím, jako jsou srdeční choroby, selhání ledvin nebo jaterní encefalopatie.

Je důležité si uvědomit, že i zdánlivě krátkodobý nedostatek kyslíku může mít vážné následky. Proto je důležité včas rozpoznat příznaky asfyxie a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Prevence asfyxie

Asfyxie, neboli udušení, nastává, když tělo nemá dostatek kyslíku. Nedostatek kyslíku může vést k poškození mozku a v nejhorších případech i smrti. Prevence asfyxie je proto zásadní. Důležité je identifikovat a vyhýbat se rizikovým faktorům. U dětí je třeba dbát na bezpečnost hraček, odstraňovat drobné předměty, které by mohly vdechnout, a nenechávat je bez dozoru ve vaně nebo bazénu. U dospělých je důležité dbát na bezpečnost práce ve výškách, používat ochranné pomůcky v prašném prostředí a vyhýbat se situacím, které by mohly vést k udušení, jako je například stlačování hrudníku. Důležitá je také prevence otravy oxidem uhelnatým, a to zajištěním dostatečného větrání v místnostech s plynovými spotřebiči. V případě prvních příznaků asfyxie, jako je dušnost, zmodrání rtů a nehtů, je nutné okamžitě zavolat záchrannou službu a zahájit resuscitaci.

Příčina Příznaky Doba přežití bez trvalých následků
Udušení (např. zablokování dýchacích cest) Zmodrání, ztráta vědomí, zástava dechu cca 4-6 minut
Strangulace (např. škrcení) Zmodrání obličeje a krku, krvácení do očí, ztráta vědomí cca 4-6 minut

Kdy vyhledat lékaře

Je důležité si uvědomit, že asfyxie a nedostatek kyslíku jsou vážné stavy, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Pokud se u vás nebo u někoho ve vašem okolí objeví příznaky jako dušnost, sípání, namodralé zbarvení rtů nebo kůže, ztráta vědomí nebo zmatenost, je nezbytné okamžitě volat záchrannou službu. Čas hraje v těchto případech zásadní roli a rychlý zásah lékařů může být život zachraňující. Nepokoušejte se situaci řešit sami, pokud si nejste stoprocentně jisti, co děláte.

Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba. Udržujte volné dýchací cesty, dbejte na bezpečnost při práci s potenciálně nebezpečnými látkami a zajistěte si dostatečné větrání v uzavřených prostorách. V případě pochybností se vždy poraďte s lékařem.

Publikováno: 20. 10. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Michaela Novotná

Tagy: asfyxie