17. týden těhotenství: Jak se vyvíjí miminko a co čekat v této fázi těhotenství

17 Týden Těhotenství

Vítejte v 17. týdnu těhotenství, který znamená přechod do druhé poloviny vaší těhotenství. Tento čas je plný změn a nových objevů pro vás i vaše dítě. Přečtěte si náš úvod, abyste získali potřebné informace o této fázi a co se můžete očekávat v dalších týdnech.

Vývoj plodu v 17. týdnu těhotenství

V 17. týdnu těhotenství se dítě v břiše matky prudce vyvíjí. Tento období je zásadní pro formování kosterního systému a přibližuje novorozence k dokonalosti. Plod v této fázi dosahuje velikosti cca 13 centimetrů od hlavy ke kostrči a váží okolo 140 gramů. Začíná se objevovat ochlupení na pokožce, které chrání plod před chladem, prodlužují se i nehty na rukou i nohách. Vnitřní orgány rostou a dýchací systém se aktivně rozvíjí. Matka může začít cítit první pohyby svého potomka, což je pro ni nezapomenutelný zážitek.

Fyzické změny u matky

Fyzické změny u matky jsou v 17. týdnu těhotenství pomalu ale jistě patrné. Bříško se začíná zaoblovat a může být viditelné i pro ostatní okolí. Tento růst břicha může vést ke stavu únavy a pocitu tíhy v oblasti břicha, proto je důležité si dopřávat časté odpočinky. Také dochází k nárůstu prsou a možná i ke zvýšení nebo snížení libido.

Objevit se mohou také některé potíže, jako například pálení žáhy či zácpa, což je způsobeno hormonálními změnami v těle matky. Hormony navíc mohou způsobovat citlivost na určité druhy potravin, takže byste mohla pocítit odpor k jinak oblíbeným jídlům.

Celkově je důležité více dbát na vlastní pohodu a preventivně řešit případné komplikace s vaším lékařem nebo porodní asistentkou.

Zdravotní rizika a doporučení

Zdravotní rizika a doporučení během 17. týdne těhotenství

V této fázi vašeho těhotenství je důležité dbát na zdraví jak pro vás, tak pro vaše dítě. Existují určitá rizika a doporučení, která byste měli vzít v úvahu.

Jedním z největších rizik je stále potrat, i když pravděpodobnost klesá s každou další fází těhotenství. Je důležité dodržovat zdravý životní styl, vyhnout se alkoholu, drogám a kouření cigaret.

Dalším rizikem může být hypertenze (vysoký krevní tlak) a cukrovka. Snažte se udržovat si zdravou stravu a pravidelně navštěvujte svého lékaře pro pravidelné kontroly.

Doporučujeme také začít přemýšlet o plánování mateřské dovolené nebo o tom, jak si zajistit péči o dítě po jeho narození. Mohli byste také začít přemýšlet o porodním plánu a rozhodnout se, jak chcete porodit.

Pamatujte si, že každé těhotenství je jedinečné a vaše tělo i dítě se mohou vyvíjet v odlišném tempu. Proto je důležité pravidelně navštěvovat svého lékaře a konzultovat s ním jakákoliv rizika či otázky, které byste mohli mít.

Psychické změny a příprava na mateřství

Během 17. týdne těhotenství je zcela přirozené, že se může objevit celá řada emocionálních změn a výkyvů nálad. Tyto psychické změny jsou způsobeny hormonálními vlivy na vaše tělo a mohou mít různé formy - od radostného očekávání po obavy a úzkosti ohledně budoucnosti.

Je důležité si uvědomit, že tyto pocity jsou naprosto normální, a pokud se cítíte přetíženi emocemi, je důležité hledat podporu a poradit se s lékařem nebo specializovaným terapeutem.

Kromě toho, aby jste se připravili na roli matky, může být užitečné zapojit svého partnera nebo rodinu do procesu vašeho těhotenství. Diskuze o plánování rodiny, výchově dítěte nebo dokonce vybavení pokoje pro vaše novorozené dítě mohou být skvělým způsobem jak se postavit k přicházejícím změnám s pozitivním přístupem.

Nezapomeňte si také najít čas pro svou relaxaci a sami pro sebe. Vyhraďte si čas na relaxační aktivity jako jóga, meditace nebo koupel s esenciálními oleji, které vám pomohou uvolnit napětí a klidnějšího pocitu. Pamatujte si, že se chystáte na jeden z nejvýznamnějších okamžiků ve vašem životě a můžete se na něj těšit!

Závěr a důležité informace pro těhotné ženy v 17. týdnu těhotenství

Závěr a důležité informace pro těhotné ženy v 17. týdnu těhotenství

Gratulujeme! Jste již v plném proudu druhého trimestru a první polovina vašeho těhotenství je za vámi. Zde jsou některé důležité informace, které byste měla vědět o svém 17. týdnu těhotenství:

1. Tvoje dítě má teď délku asi 13 centimetrů a váží zhruba 140 gramů.

2. Když jste na ultrazvuku, může být snadno viditelný krční oblouk vašeho miminka.

3.Je čas navštívit zubní lékaře - nyní je vhodná doba pro kontrolu ústní dutiny a prevenci před budoucím zánětem dásní.

4. Pokud jste stále trpíte nevolnostmi, mohli byste zkusit uklidňující techniky jako meditaci nebo jógu.

5. Je důležité sledovat vaši váhu a udržovat se aktivním, ale pamatujte si, že tato fáze těhotenství není čas na dietu.

V tomto období se zaměřte na to, abyste byla co nejvíc klidná a odpočatá. Budujte silné vztahy s rodinou a užívejte si tuto fázi těhotenství co nejvíce!

Publikováno: 03. 07. 2023

Kategorie: zdraví

Autor: Dominika Příhodová

Tagy: 17 týden těhotenství | fáze těhotenství